14 Nisan 2012 Cumartesi

ben de / yo, tambienne kadar sinema ödülü varsa hepsini hak eden ve en iyi 10 film listemde direkt ilk üçe yerleşmiş bir ispanyol filmi. nereden başlasam ki anlatmaya? bir sürü detay var; ağlatan, sersemleten, yine ağlatan.
 insan bu tarz yapımlarla karşılaşınca hep aynı cümleyi kuruyor " adamlara bak neler yapıyor? helal olsun" şeklinde. yapamayanlar olarak "bari anlatalım" bölümüne geçeyim ben hemen.

film aslında down sendromu nu anlatacakmış gibi hava verirken, aşkı ve insanı anlatıyor. aşk başa geldiğinde insanın algısının nasıl değişebileceğini gösteriyor. öyle ki aşık olan kişi, aşık olduğunun peroksitle kupkuru kalmış saçına;

" ne güzel yumuşak saçların var. "diyebiliyor.


down sendromu olan birinin kromozom sayısının fazla olduğunu, kocaman elleri, çekik gözleri, kısa boynu, küçük damak ve kocaman dili olduğunu bu yüzden konuşma güçlüğü çektiklerini de romantik-belgesel kıvamında veriyor.


normal insanların ne kadar hasta ruhlu olduklarını, engelli ya da sakat olarak anılan insanların ise ne kadar normal olduğunu gösteren bir film aslında. engelli de olsa her insanın aşık olabileceği gözümüze sokulurken, engelli gibi görünenlerin aşklarına daha fazla sahip çıkabildiklerini;


"o benim ruhum. onunla olmak zorundayım." gibi basit sade bir cümle ile anlatabiliyor.

film esas olarak down sendromu olan ama ailesi, özellikle annesi tarafından normal biri gibi yetiştirilmiş (üniversite mezunu,yüzen,basket maçlarına takılan,kürsüde mikrofonla konuşmalar yapabilen hatta piyano bile çalan) daniel ile, mutsuzluğu saçının dibine, üzgünlüğü dudaklarının kıvrımına yapışmış ve yaşadığı hayatı; çalışma masasındaki saksı çiçeğine benzeyen ( öyle bir çiçek ki suyu havası toprağı herşeyi ihmal edildiği belli.biraz yeşil görünse bile yere doğru siyahlamış, kurumuş, bakımsız aslında çöpe gidecek kadar ölmüş ama illa ki masada yaşatılan bir çiçek) laura'nın hikayesi.

-----
daniel-ben hayatımda hiç sevişmedim.
laura - ben de hayatımda hiç sevişmedim. ama bi sürü kişiyle yattım.
daniel- ne kadar çok kişi ile yattın ?
laura- bir oteli dolduracak kadar.
daniel- olsun ben seni olduğun gibi seviyorum.
laura-ama seninle sevişeceğim

-----
çok şey var anlatılacak filmle ilgili. çoğu harbi trajikomik. yazarsam gazı kaçmış cola gibi olur diye korkuyorum.

izleyin. izletin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder